Dzisiaj jest poniedziałek, 06 grudnia 2021 r., 340 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
OOH MEDIA Orange2
[ZDJĘCIA] Kozienice świętowały 100. urodziny Bogusława Klimczuka!
Dodał: DL, 21-10-2021 21:09, odsłon: 1086
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass

Wyjątkowy spektakl, premiera animacji i pokaz laserowy, rozstrzygnięcie konkursów jubileuszowych czy atrakcje dla dzieci… W czwartek, 21 października w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka świętowaliśmy Dzień Patrona. W tym roku miał on wyjątkową formę, a to ze względu na setną rocznicę urodzin kozienickiego kompozytora.

WB Medyczne

Patron Kozienickiego Domu Kultury – Bogusław Klimczuk

 

Bogusław Klimczuk urodził się 19 października 1921 roku w Kozienicach. Ten wybitny kompozytor, pianista, dyrygent i aranżer miał ogromny wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej oraz Polskiego Radia. Był autorem mnóstwa szlagierów, które od lat 60. i 70. XX wieku śpiewane są w całym kraju. Kozienicki Dom Kultury z dumą nosi jego imię od 2002 roku, dbając o pamięć o nim i jego kompozycjach.

 

Tegoroczny Dzień Patrona odbył się 21 października w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. Hasłem przewodnim Dnia Patrona było „Świat Bogusława Klimczuka”. Wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni do świata muzyki wybitnego kompozytora. Dzięki temu poznali także w jeszcze większym stopniu jego twórczość oraz sylwetkę.

 


 Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska otworzyła dwa bloki tego wyjątkowego jubileuszu - ten skierowany dla najmłodszych jak i uroczystą galę.

 

Atrakcje dla najmłodszych

 

Program wydarzenia podzielony był na dwa bloki. Pierwszy, poranny skierowany adresowany do najmłodszych odbył się godzinie 10 w sali koncertowo-kinowej. Najmłodsza widownia słuchała koncertu „Dzieci dzieciom” w wykonaniu przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1 „Pod Topolą” w Kozienicach i Publicznego Przedszkola nr 4 w Kozienicach.

 

Przybyłych na to wydarzenie uczniów oraz podopiecznych przedszkoli powitała dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska. – Myślę, że wszystkie dzieci doskonale wiedzą kim był Bogusław Klimczuk i jakie są jego osiągnięcia. My dziś w sposób szczególny chcieliśmy podkreślić zasługi kompozytora i przypomnieć jego piosenki. Cieszę się, że jesteście razem z nami w tym dniu – mówiła Elwira Kozłowska.

 


 

W godzinach 10.30-12.00 w patio, w sali na rogu oraz w sali wystawowej przygotowano zabawy i konkursy dla dzieci, a także karaoke. Ponadto, miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Rysujemy piosenki Bogusława Klimczuka”. Pojawił się także tort urodzinowy.

 

Nagrody i wyróżnienia w tym konkursie trafiły do: Antoniny Wojtunik, Stanisława Cwila, Filipa Kielicha, Igora Krawczyka, Wojciecha Czerwca, Kai Iwańczyk, Oliwii Strąg i Róży Grzejszczak.

 


 

W godzinach 10.00-12.00 maluchy miały okazję odwiedzić stoisko edukacyjne „Czarna Płyta”, przygotowane dzięki życzliwości Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, gdzie zobaczyły między innymi płyty winylowe i dawny sprzęt grający. W sali wystawowej można było dowiedzieć się jak wyglądała produkcja płyt winylowych, obejrzeć na żywo te produkowane w zakładach „Pronit”, a także zapoznać się z dawnym sprzętem grającym. Nie mogło oczywiście zabraknąć odtwarzania starych szlagierów z czarnego krążka. O magii winyli opowiadali instruktorzy MOK: Marcin Góralski i Andrzej Tomczyk.

 


 

Uroczysta gala

 

Część główna wydarzenia odbyła się w sali koncertowo-kinowej CKA i rozpoczęła się o godzinie 18. Galę poprowadził Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia. Na początek wysłuchaliśmy krótkiego koncertu „Śpiewamy Bogusława Klimczuka” w wykonaniu solistek z Młodzieżowej Estrady Piosenki Kozienickiego Domu Kultury.

 


 

Następnie przyszła kolej na uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego „Cytujemy Klimczuka” oraz zwycięzcom plebiscytu „Wybieramy najpopularniejsze piosenki Bogusława Klimczuka”. W konkursie literackim jury w składzie dyrektor Elwira Kozłowska, asystent dyrektora Ewa Jurkowska-Fila i specjalista ds. programowych i organizacji imprez Kozienickiego Domu Kultury Halina Koryńska doceniając wkład pracy i wyjątkowość konkursu, poddało ocenie wszystkie zgłoszenia i postanowiło przyznać nagrody Agnieszce Cichoń, Mariannie Grzeszczak, Janinie Andrzejewskiej, wyróżnienie powędrowała do Heleny Ćwiek.

 


 

W kolejnym z konkursów, a mianowicie „Wybieramy najpopularniejsze piosenki Bogusława Klimczuka” jury ukonstytuowało się w następującym składzie, dyrektor Elwira Kozłowska, specjalista ds. programowych i organizacji imprez Halina Koryńska, a także referent ds. promocji KDK Mariusz Basaj. Na podstawie nadesłanych głosów jury stworzyło listę najpopularniejszych piosenek. Wyniki plebiscytu prezentują się następująco: pierwsze miejsce zajął „Rudy Rydz”, kolejno za nim znalazły się „Czarny Alibaba”, „Jabłuszko pełne snu”, „Cóż wiemy o miłości” oraz „Długi Bill”. Następnie trzy wybrane wcześniej piosenki zostały zaśpiewane przez reprezentantki Kozienickiego Domu Kultury.

 


 

Organizatorzy konkursu przygotowali też nagrody dla pięciu osób, które najszybciej wytypują poprawną kolejność trzech pierwszych miejsc plebiscytu, a byli nimi Helena Ćwiek, Elżbieta Wrzosek, Małgorzata Maciąg, Wanda Laskowska oraz Mateusz Mikulski. Nagrodzeni w głosowaniu otrzymali limitowane gadżety Kozienickiego Domu Kultury, specjalnie przygotowane z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu.

 


 


 

Jedną z dwóch głównych atrakcji gali był spektakl baletowo-pantomimiczny pt. „Słowik” w wykonaniu tancerzy Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu. Był to spektakl na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena, stworzony do archiwalnego słuchowiska Polskiego Radia z 1954 roku z muzyką Witolda Lutosławskiego. Za reżyserię i choreografię odpowiada Artur Żymełka. Spektakl ten jest ściśle związany z Polskim Radiem, które było nieodzowną częścią świata Bogusława Klimczuka.

 


 


 

 

Na finał zobaczyliśmy widowisko multimedialne, składające się z animacji i laserowego pokazu przestrzennego. Animacja została stworzona specjalnie na potrzeby obchodzonego w tym roku jubileuszu. To był swoisty ukłon w stronę patrona. Do stworzenia autorskiego scenariusza Kozienicki Dom Kultury wykorzystał fakty z życiorysu kompozytora, archiwalne fotografie oraz informacje na temat Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, a do współpracy zaproszeni zostali zawodowi aktorzy, graficy i dźwiękowcy.

 


 


 


 

W tej części jubileuszu nie mogło zabraknąć słodkiego tortu. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa fotografii „Bogusław Klimczuk w obiektywie – prywatnie i zawodowo”. Można było także wpisać się do księgi pamiątkowej.

 

 


 


 

 


MAZDA MX -30
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Mazowieccy terytorialsi złożyli ostatnią w tym roku przysięgę wojskową. 22 ochot...
Fot. archiwum
To ostatnie dni Świątecznej Zbiórki Darów dla Zwierzaków&nb...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
5 grudnia w Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach odbył się X Memoriał Władysława ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozie...
Fot. www.lasy.gov.pl
Nadleśnictwo Kozienice zaprasza na imprezę plenerową „Mikołajkowy Nordic W...
fot.PPL
Budowa wieży kontroli lotów i strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej, kt&o...
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z awar...
Fot/wideo: czytelnicy, OSP Pionki/Facebook
W Pionkach, na jednej z działek mieszczących się przy ulicy Aleje Lipowe spalił ...
Fot. archiwum
W poniedziałek, 6 grudnia w krwiobusie na parkingu pod budynkiem Miejskiego Ośro...
fot/wideo:czytelnik
Pożarem została dotknięta jedna z działek, które znajdują się przy ulicy ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Protest, który wystosował radny Zbigniew Belowski, a w następstwie słowa ...
Fot. czytelnik
Do niecodziennego zdarzenia doszło w sobotę, 27 listopada na terenie gminy Pionk...
Fot. czytelnik
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to obok nadmiernej prędkości najczęstsza ...
Fot. esesja.tv
W piątek, 26 listopada odbyła się Sesja Rady Powiatu Radomskiego. Jednym z jej p...
Fot. www.rozpn.pl
5 grudnia w Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach odbędzie się X Memoriał Władysła...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W poniedziałek 22 listopada odbyło się uroczyste otwarcie pawilonu zabiegowego n...
Prezentujemy kalendarz projekcji kina radomskiej Elektrowni na okres od 3 do 9 g...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Spośród 231 zgłoszeń do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza pozytywną ocenę o...
Fot. CKZiU
W poniedziałek, 22 listopada w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawi...
fot.PPL
Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne postępy robót na lotnisku Warszawa-R...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Pewne zawody zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Tak było zawsze. Ostatnio jednak trend ten jest bardziej wido...
Przebudowa lotniska w Radomiu to inwestycja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Ma zostać oddane do użytku w ...
Industrialne loftowe wnętrze i nowoczesny design budynku okraszony zielonym terenem rekreacyjno-wypoczynkowym. Tak w skr...
- Takie słowa pokazują, jak polski obszar biznesowy jest traktowany, jeśli coś nie jest wykonywane wedle wyobrażeń niekt...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
DZIEŃ DOBRY, Zapraszam, Do sprzedania mieszkanie własnościowe, w bloku( tzw, wielka płyta), usytuowane w spokojniej okolicy. Na osiedlu znajduję się parking. Mieszkanie znajduję się na 3 pietrze. Jest to 52 m2, 2 pokoje z kuchnia, hol, łazienka i oddz...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ
nr 60/67. Powierzchnia działki 1896 m 2 ( 25x76m) można podzielić na dwie działki o pow. 950 m2. Działka znajduje się przy nowo budowanej drodze Aleja Jagielońska w Pionkach. Telelefon kontaktowy 601 264 900.
MATEMATYKA DLA ÓSMOKLASISTY I LICEALISTY
MATEMATYKA DLA ÓSMOKLASISTY I LICEALISTY
Chcesz mieć lepsze oceny, uważasz, że matematyka to trudny przedmiot? To nie jest problem, pomogę Ci zrozumieć bieżący materiał, nadrobić nawet kilkuletnie zaległości. Mam wieloletnią praktykę, solidnie przygotowuję do sprawdzianu, egzaminu, matury poprawk...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE 52M, PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE 52M, PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA DZIEŃ DOBRY, Zapraszam, Do sprzedania mieszkanie własnościowe, w bloku( tzw, wielka płyta), usytuowane w spokojniej okolicy. Na osiedlu znajduję się parking. Mieszkanie znajduję się na 3 pietrze...
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992