Dzisiaj jest poniedziałek, 06 grudnia 2021 r., 340 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Co z setkami milionów na odbudowę fabryki prochu w Pionkach? Minister Sasin odpowiada posłowi Frysztakowi
Dodał: DL, 09-11-2021 08:59, odsłon: 3498
Fot. Pionki24, gov.pl
Fot. Pionki24, gov.pl

W 2018 roku w czasie spotkania z mieszkańcami Radomia Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, zapowiedział szereg inwestycji w zakładzie zamiejscowym Mesko SA – ZPS Pionki. Według zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego, do zakładów w Pionkach miało trafić około 300 mln zł dofinansowania na rozbudowę linii produkcyjnych nitrocelulozy. Poseł Konrad Frysztak wysłał w tej sprawie interpelację, do której ustosunkował się minister aktywów Jacek Sasin.

Jak podkreśla w swojej interpelacji poseł Konrad Frysztak, zapowiedzi prezesa Rady Ministrów, dotyczące wielomilionowej inwestycji nie zostały zrealizowane. - Jako poseł na Sejm RP wybrany z Radomia i ziemi radomskiej jestem bardzo zaniepokojony sytuacją w spółce Mesko, a w szczególności w zakładach w Pionkach. Sytuację pogarszają również ostatnie doniesienia medialne, według których Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi czynności w sprawie nieprawidłowości, do których mogło dojść w spółce Mesko w latach 2015–2021 – pisze poseł Konrad Frysztak.

 

W związku z tym poseł Frysztak skierował do ministra Sasina kilka pytań, w tym między innymi odnoszących się do aktualnego etapu odbudowy Fabryki Prochu w Pionkach, zakupu maszyn w związku z wyżej wspomnianymi zapowiedziami, czy potwierdzeniem informacji jakoby część zakupionych maszyn straciła już gwarancje producenta. Poseł poruszył temat także śledztwa CBA, a dokładnie wpływu jaki może ono mieć na rozbudowę ZPS Pionki. Kluczowymi pytaniami były między innymi te odnoszące się do terminu uruchomienia nowej linii produkcyjnej nitrocelulozy, czy ilości zatrudnienia w rozbudowanym zakładzie w Pionkach, a także całkowitego kosztu inwestycji w ZPS Pionki i terminu jej zakończenia.

 

Odpowiedź ministra

 

W udzielonej odpowiedzi przez ministra Jacka Sasina czytamy, że Ministerstwo Aktywów Państwowych nie prowadzi inwestycji w Pionkach i nie nadzoruje bezpośrednio jej realizacji. Jak podkreśla przekazane w odpowiedzi na interpelację Posła Frysztaka wyjaśnienia oparte są na informacjach uzyskanych z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a inwestycja odbudowy fabryki prochu w Pionkach obejmuje między innymi wielobranżowe prace przy wznoszeniu nowych budynków produkcyjnych, modernizacja bieżącej infrastruktury, zwiększenie bazy magazynowej oraz zakup nowoczesnych maszyn do produkcji prochu, łusek spalających się, montażu amunicji wielkokalibrowej.

 

- Prowadzone są postępowania o udzielenie zamówienia na wznoszenie kolejnych budynków oraz prace projektowe w zakresie budynków, budowli i infrastruktury. W części związanej z realizacją inwestycji pod względem zabezpieczenia w park maszynowy oraz urządzenia przewidziane w technologii produkcji, prowadzone są obecnie postępowania zakupowe. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem oraz biznesplanem i ich aktualizacjami. Ponadto spółka prowadziła prace mające na celu uznanie terenów w Pionkach za tereny zamknięte. Wybór technologii i maszyn znajduje się na etapie kontraktowania i przebiega zgodnie z harmonogramem. Do chwili obecnej zakupiono oraz dostarczono 21 maszyn i urządzeń wraz z oprzyrządowaniem. Część maszyn nie została jeszcze zamontowana i uruchomiona, ponieważ budynki docelowe, w których będą instalowane aktualnie powstają – odpowiada minister Sasin.

 

Jak czytamy dalej spółka przechowuje maszyny przeznaczone do instalacji w odpowiednich warunkach magazynowych, zgodnie ze wskazaniami dostawców, a ich stan techniczny nie ulega z tego powodu pogorszeniu.


- W ostatnich latach poniesiono wydatki dotyczące remontu i adaptacji budynków oraz zakupu maszyn i urządzeń na potrzeby produkcji prochów jednobazowych, jednobazowych modyfikowanych i wielobazowych, a także budowę instalacji do produkcji elementów amunicji wielkokalibrowej – pisze dalej minister.


- Opracowany w 2019 r. biznesplan tej inwestycji nie uwzględniał i nie mógł uwzględniać okoliczności związanych z pandemią wirusa SARS-Cov2, jaka wybuchła na początku 2020 r. i związanymi z nią lockdownami, obostrzeniami i ograniczeniami, dotyczącymi nie tylko funkcjonowania samej spółki, ale także potencjalnych wykonawców robót budowlanych, dostawców maszyn i urządzeń (w tym pochodzących tych, które pochodziły z zagranicy). Jednocześnie spółka Mesko S.A. złożyła wniosek dotyczący wydłużenia terminu inwestycji na 2024 rok – dodaje na koniec minister Sasin.

MAZDA MX -30
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Panie Frysztak, gdzie ta nowoczesna poczekalnia na dworcu Pionki Zachodnie? Tak się Pan lansowaleś z miejscowym samorządem, a od marca bieda na dworcu. Ludzie jadący do pracy, młodzież jadąca do szkół moknie na deszczu i marznie. Wstyd!!!
09-11-2021, 09:52:21
+ 57
- 6
odpowiedz
Masz rację, huczne zapowiedzi co to nie będzie, poczekalnie otwarte, kasy biletowe otwarte.... a tu wielkie g..no.
09-11-2021, 12:13:07
+ 93
- 4
odpowiedz
VIP
Cała kasa pójdzie na granicę ! Niemcy posiadają wojska obrony cybernetycznej , My grupę rekonstrukcyjną . Antoni krzyczał wczoraj w Sejmie o 300 tys. armii .
Wojna propagandowa pis / bez NATO i Unii / i pytanie : Polska sobie sama poradzi ? Mamy XXI wiek . Samoizolacja nie służy Narodowi . Poprosić fachowców od rozwiązywania podobnych problemów ." Fachowców" z pis , no cóż.... znamy.
Dodane obrazki:
10-11-2021, 07:23:04
+ 133
- 11
odpowiedz
Czy do chwili obecnej Polska sobie nie radzi? Co zaprosić FRONTEX, gdzie te biurka umiejscowić? A może zatrudnić Wermacht?
14-11-2021, 12:49:26
+ 4
- 20
odpowiedz
VIP
To nie biurka, a profesjonalni negocjatorzy!
Za dużo tvpis i mądrości pewnego Mateusza .

Polska bez Unii i Stanów Zjednoczonych może śpiewać : jak to na wojence ładnie ! Rosja , od której zależy Białoruś , nakryje Polskę czapkami w kilka dni . Mają armię . My grupy rekonstrukcyjne i brak profesjonalnych polityków . Szkoda żołnierzy , bo gra toczy się gdzie indziej . Szkoda zmanipulowanych migrantów . Zwykły człowiek ma trudności rozwikłać : co jest grane ?

Dodane obrazki:
15-11-2021, 06:20:22
+ 69
- 5
odpowiedz
A może za dużo oko.press niektórzy oglądają i piszą później głupoty????
15-11-2021, 17:24:52
+ 2
- 6
odpowiedz
VIP
CNN , BBC News , bo pis blokuje dostęp dziennikarzom .
Litwa rozwiązała podobny problem , ale to kraj mądrze rządzony . Nie pozuje na mesjasza Europy i nie kłóci się z całym światem . Naiwni pisokatowyznawcy myślą , że polska służba zdrowia wygląda jak w Leśnej Górze . Gdy trafią do szpitala w realu ...szok . NASA i sonda Lucy , a z drugiej strony ciemnogród w XXI wieku. Każdy widzi to , co ogarnia Swoim rozumem .
Dodane obrazki:
16-11-2021, 06:08:45
+ 42
- 3
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. archiwum
To ostatnie dni Świątecznej Zbiórki Darów dla Zwierzaków&nb...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
5 grudnia w Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach odbył się X Memoriał Władysława ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozie...
Fot. www.lasy.gov.pl
Nadleśnictwo Kozienice zaprasza na imprezę plenerową „Mikołajkowy Nordic W...
fot.PPL
Budowa wieży kontroli lotów i strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej, kt&o...
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z awar...
Fot/wideo: czytelnicy, OSP Pionki/Facebook
W Pionkach, na jednej z działek mieszczących się przy ulicy Aleje Lipowe spalił ...
Fot. archiwum
W poniedziałek, 6 grudnia w krwiobusie na parkingu pod budynkiem Miejskiego Ośro...
fot/wideo:czytelnik
Pożarem została dotknięta jedna z działek, które znajdują się przy ulicy ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Protest, który wystosował radny Zbigniew Belowski, a w następstwie słowa ...
Fot. czytelnik
Do niecodziennego zdarzenia doszło w sobotę, 27 listopada na terenie gminy Pionk...
Fot. czytelnik
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to obok nadmiernej prędkości najczęstsza ...
Fot. esesja.tv
W piątek, 26 listopada odbyła się Sesja Rady Powiatu Radomskiego. Jednym z jej p...
Fot. www.rozpn.pl
5 grudnia w Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach odbędzie się X Memoriał Władysła...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W poniedziałek 22 listopada odbyło się uroczyste otwarcie pawilonu zabiegowego n...
Prezentujemy kalendarz projekcji kina radomskiej Elektrowni na okres od 3 do 9 g...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Spośród 231 zgłoszeń do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza pozytywną ocenę o...
Fot. CKZiU
W poniedziałek, 22 listopada w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawi...
fot.PPL
Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne postępy robót na lotnisku Warszawa-R...
Fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter
Jesteśmy w apogeum czwartej fali - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski ...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Pewne zawody zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Tak było zawsze. Ostatnio jednak trend ten jest bardziej wido...
Przebudowa lotniska w Radomiu to inwestycja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Ma zostać oddane do użytku w ...
Industrialne loftowe wnętrze i nowoczesny design budynku okraszony zielonym terenem rekreacyjno-wypoczynkowym. Tak w skr...
- Takie słowa pokazują, jak polski obszar biznesowy jest traktowany, jeśli coś nie jest wykonywane wedle wyobrażeń niekt...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
MATEMATYKA DLA ÓSMOKLASISTY I LICEALISTY
MATEMATYKA DLA ÓSMOKLASISTY I LICEALISTY
Chcesz mieć lepsze oceny, uważasz, że matematyka to trudny przedmiot? To nie jest problem, pomogę Ci zrozumieć bieżący materiał, nadrobić nawet kilkuletnie zaległości. Mam wieloletnią praktykę, solidnie przygotowuję do sprawdzianu, egzaminu, matury poprawk...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE 52M, PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE 52M, PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA DZIEŃ DOBRY, Zapraszam, Do sprzedania mieszkanie własnościowe, w bloku( tzw, wielka płyta), usytuowane w spokojniej okolicy. Na osiedlu znajduję się parking. Mieszkanie znajduję się na 3 pietrze...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE PIONKI UL H. SIENKIEWICZA
DZIEŃ DOBRY, Zapraszam, Do sprzedania mieszkanie własnościowe, w bloku( tzw, wielka płyta), usytuowane w spokojniej okolicy. Na osiedlu znajduję się parking. Mieszkanie znajduję się na 3 pietrze. Jest to 52 m2, 2 pokoje z kuchnia, hol, łazienka i oddz...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ
nr 60/67. Powierzchnia działki 1896 m 2 ( 25x76m) można podzielić na dwie działki o pow. 950 m2. Działka znajduje się przy nowo budowanej drodze Aleja Jagielońska w Pionkach. Telelefon kontaktowy 601 264 900.
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992